Raport ze zbiórki (Zastęp 2)

Raport ze zbiórki dn 8 listopada:
Razem z moim zastępem wyruszyłyśmy na polecenie naszej drużynowej na ulicę Kostki Potockiego 27. /autobusem E-2/ Miałyśmy tam znaleźć upamietniającą tablicę. Strasznie trudno było nam znaleźć ten punkt . Pytaliśmy o drogę różnych ludzi. Na szczęście dzięki naszemu „Tajnemu Agentowi” dotarłyśmy na miejsce. Oczyściłyśmy tablicę oraz miejsce pod tablicą po czym zapaliłyśmy znicze na znak pamięci.

Odczytałam notatkę dotyczącą Batalionu Zośka i zrobiłyśmy pamiątkowe zdjęcie /zał/. Wyruszyłyśmy w drogę powrotną autobusem 116. Odprężającym spacerkiem doszliśmy do szkoły gdzie spotkałyśmy zastęp Julki i Marysi. Około 19 zawiązałyśmy krąg i poszłyśmy do domów. 🙂

Informacja o miejscu zbiórki
Odszukałam wiadomości nt tego wydarzenia, które uwiecznia tablica. Dowiedziałam się, że była to Akcja Wilanów – akcja bojowo-represyjna Oddziału Specjalnego „Osjan” oraz batalionu Zośka i kompanii wydzielonej Agat, przeprowadzona 26 września 1943 r. w podwarszawskim (wówczas) Wilanowie i Kępie Latoszkowej. Akcja była wymierzona w niemieckich osadników, mieszkających w Kępie Latoszkowej, którzy współpracowali z niemieckim okupantem, szpiegowali i donosili na Polaków, a także przyczynili się do aresztowania żołnierzy AK z pułku Garłuch i zamordowania żołnierzy Baszty wiosną 1943 roku. Na wieść o wytypowaniu do akcji batalionu Zośka, żołnierze baonu protestowali. Nie chcieli brać udziału w akcji, podczas której mieli palić wieś i zabijać niewinnych ludzi. Dzięki interwencji Ryszarda Białousa – Jerzego w Komendzie Głównej Armii Krajowej, batalion miał wykonać tylko część bojową akcji. Choć samą akcję żołnierze Zośki wspominali źle, to jednak spełniła ona swoje zadanie.

DSC_0975

Czuwaj!
zastępowa Iga Twarowska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s